Mis on ketoos?
Madala süsivesikusisaldusega dieedil, nagu Atkinsi dieet, peate püüdma saavutada ketoosi seisundit. Ketoos tekib siis, kui teie keha lõpetab energia saamiseks süsivesikute põletamise ja lülitub rasva põletamisele. Sellesse olekusse peaksite minema plaani esimestel päevadel, niipea kui hakkate oma keha süsivesikutest ilma jätma ja varustama seda peamiselt rasva ja valkudega. Ketoosi ajal toodab teie keha ketoone.
Miks ma neid teste vajan?
Need testid tuvastavad ketoonid uriinis ja annavad seega märku, kas olete ketoosis või mitte.
Mida ma saan?
Saate 1 suletud fooliumkoti 2 ribaga, millest igaüks testib ketoonide ja glükoosi sisaldust. Aegumisaeg on vähemalt 6 kuud. Kui kott on avatud, jäävad ülejäänud ribad stabiilseks kuni 30 päeva, kuni kott kohe uuesti suletakse.
Kuid kas ketoonide olemasolu on diabeedi tunnus?
Jah võib olla. Tavaliselt muudab meie keha söödud toidu suhkruks (glükoosiks) ja seda kasutatakse energia saamiseks. Kuid kui teil on diabeet , ei pruugi teil olla piisavalt insuliini, et teie vereringes olevat suhkrut saaks kütusena kasutada. Selle tulemusena hakkab keha kasutama hoopis rasva ja kui rasv laguneb, tekivad ketoonid. Seda nimetatakse diabeetiliseks ketoatsidoosiks (DKA) ja see võib olla väga ohtlik.
Enamik diabeetilise ketoatsidoosi juhtumeid esineb I tüüpi diabeediga inimestel, kuigi see võib olla ka II tüüpi diabeedi tüsistus.
Kuidas ma tean, kas minu positiivne ketooni tulemus viitab ketoosile või ketoatsidoosile?
Selle kindlakstegemiseks testib iga riba ka glükoosisisaldust teie uriinis. Kui teie uriin on nii glükoosi kui ka ketoonide suhtes positiivne, pidage nõu oma arstiga.
Samuti peaksite pöörduma arsti poole, kui teil on lisaks positiivsele ketoonitulemusele mõni alljärgnevatest sümptomitest (kõik on ketoatsidoosi tunnused):
- Suure koguse uriini eritumine
- Väga janu tunne
- Oksendamine
- Kõhuvalu